Pedasa Antik Kentinde Talan

 

 

Pedasa Antik kentinde talan tarihçileri isyan ettirdi

Bodrum’un en eski uygarlığı olan Leleg ve Karya uygarlığı ile ilgili konferans verildi.

 

Prof Dr. Adnan Diler; “Antik kent en acil biçimde koruma altına alınmalı, aksi takdirde kısa süre sonra yaptığımız kazılarda gün ışığına çıkartacak eser kalmayacak” dedi.

 

 

Gümüşlük Akademisi Vakfı tarafından Bodrum Ticaret Odası’nda düzenlenen “Pedasa Antik Kenti, Lelegler, Karyalılar ve Yarımadanın Kültürel Zenginliği” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Karya Araştırma Merkezi Başkanı ve Muğla Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Adnan Diler’i, aralarında vakıf başkan yardımcısı yazar Latife Tekin , KONKAD (Konacık Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği) Başkanı Mehmet Melengeç, arkeolog, rehber ve turizmcilerin bulunduğu yaklaşık 120 kişi izledi.

 

 

Pedasa kenti Atlantis gibi

Konacık’ta ki Pedasa Antik Kenti’nde yaklaşık sekiz yıldır, kazı çalışmalarının başkanlığını sürdüren Prof. Dr. Diler, 450 m. rakımlı Gökçeler dağında M.Ö. 1500 yıllarında kurulan ve Leleg Krallığı’nın başkenti ve en önemli ticari merkezlerinin başında gelen Pedasa Antik Kenti’nin  kayıp uygarlık Atlantis gibi dünya tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Lelegler’in bugüne kadar yaşadıkları ve yer aldıkları en çarpıcı tarihi bulguların ele geçirildiği Pedasa Antik kent harabeleri içerisinde yapılan kazılar ve gün ışığına çıkarılan eserler ile ilgili bilgi veren Diler , “Leleg uygarlığı dünyada büyük merak uyandıran, araştırılmayı ve gün ışığına çıkarılmayı bekleyen bir kültür hazinesidir. Kentin yapımında sadece taş kullanarak doğaya saygı duyan bir yaklaşım sergileyen Lelegler’in mekanlarında yaptığımız kazılarda 3500 yıllık sırları gün ışığına çıkartmaya başladık. Yüksek bir uygarlığın ruhunu taşıyan Leleglerin bıraktığı mirasa ulaşarak yaşamları, kültürleri ve o döneme ait en yeni bilgilere ulaşmayı amaçlıyoruz. Bu nedenle hazırladığımız Pedasa Antik Kenti Kurtarma ve Yaşatma Projesi ile Arkeolojik Hobi Parkı Projesi’ni bir an önce hayata geçirmek için gayret gösteriyoruz” dedi.

 

 

Kaçakçılar arkeologlardan daha hızlı çıktı

 

Pedasa Antik Kenti’nin dünyanın ortak bir mirası olduğunu ve burada yapılan kazı çalışmaları ile Leleg, Karya ve Yunan adalarındaki medeniyetlerin ortak noktalarının bulunduğunun anlaşıldığını belirten Diler “Yaklaşık 200 hektarlık bir alana yayılan antik kentte başlattığımız kazı çalışmalarına ekonomik güçlükler nedeniyle yılın 12 ayı devam edemediğimiz gibi, tarihi mirasımızı korumakta da büyük güçlük çekiyoruz. En teknolojik cihazlarla antik kenti talan eden tarih yağmacıları ve kaçakçılar maalesef şu ana kadar arkeologlardan daha çok kazı yapıp daha çok eser çıkarmış durumdalar. Yani kaçakçılar bizlerden yani arkeologlardan çok daha hızlı çıktı. Bu nedenle Bodrum’da birçok konuda organize olamayan sivil toplum örgütlerinin en azından, tarihi, kültürel mirası korumak amacıyla mutlaka bir araya gelmesi ve dünyanın en önemli kültür hazinesinin bulunduğu antik kenti en kısa zamanda mutlaka koruma altına almanın yolunu aramalı. Aksi www.definem.com internet adresinden dahi eserlerin pazarlamasını yapan, define aramada pratik bilgiler vermeye başlayan definecilerin bizden hızlı davranması nedeniyle ileride gün ışığına çıkartacak eser bulamayacağız” dedi.

 

Antik talana dur denilemiyor

Karia bölgesinin en önemli sekiz kentinden biri olan ve yaklaşık 200 hektarlık araziye yayılan Pedasa Antik Kenti’ ne tarih yağmacıları adeta tur düzenlemeye başladı. Kazı çalışmalarının başlamasının ardından bölgenin koruma altına alınamaması nedeniyle  geçtiğimiz yıllarda ünlü Athena Tapınağı’ndaki bir sütunun çalınmasının ardından, yaklaşık üç bin yıllık olduğu belirtilen ve koruma altına alınan Leleg Çeşmesi sütunları ile birlikte yağmalandı. Konacık beldesinden  Pedasa Antik Kent harabelerine çıkan yolun kenarında bulunan çeşmenin tamamının kazılarak götürülmesi yetkilileri de şaşkına çevirdi. Tarih yağmacılarının 25 metre derinlikte iki metre çapında dev çukurlar açtıkları ve günlerce bölgede çalışma yaptıkları saptandı. Birçok tarihi sütunu kırarak ve parçalayarak tahrip ettikleri görüldü.

 

http://www.bodrumbha.com/?sayfa=haberler&bolum=detay&haberID=991

**

 

Antik kentte yağma

 

********************

Latmos-Pidasa İttifak Metni - VikiKaynak

LATMOS-PİDASA İTTİFAK METNİ ÜZERİNE

 

LATMOS-PİDASA İTTİFAKI

LATMOS-PİDASA (2)

LATMOS-PİDASA..(3)

LATMOS-PİDASA..(4)

LATMOS-PİDASA..(5)

Latmos and Pidasa,Latmos et Pidasa,Latmos und Pidasa

Latmos Kaya Resimleri Sergisi

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !