Nehirde Aklanma Üzerine Bir Hitit Fermanı

Aşağıda, sayın  Prof. Dr. Ahmet Ünal'dan,  "Hititler Devrinde Anadolu - 3, sayfa 123'te yayınlanmış çok önemli bir "Hitit Kral Fermanı"nı aktarıyoruz.

Nehirde aklanma,  vaftiz ve suda boğarak öldürme  gibi dinsel ve hukuki işlemlerin farklı yanları üzerinde durmuş; eski yazılı yasalarda "nehirde aklanma", "nehire atarak öldürme"ye ilişkin hükümleri yayınlamıştık.  "Tatlı su"lar ve "Saf nehir" motiflerine erken Mezopotamya ilahilerinde rastlıyoruz.

Aşağıda yayınlanan Ferman'da, aynı zamanda, Hitit toplumunda "Totem Hayvan"ların ve onların derilerinin bile ne kadar önemli olduğunu da görüyoruz. Bu hassasiyet  muhtemelen, "haram hayvan"ları ve  "helal" olsa da kesim sırasında resmi ritüele uygun davranılmasını gözetmeye dayanıyor olmalıydı. Kralın kendisine karşı "büyülü" derilerin kullanılmasını engellemek istediği bile düşünülebilir.


Sanık nehire  hangi  şekilde "dalıyor" ve suçlu mu yoksa suçsuz mu olduğu nasıl anlaşılıyordu?

Bu Ferman, Hititlerde "Nehirin adaleti"ne başvurmanın çok yaygın bir uygulama olduğunu göstermekle birlikte, bu işlemin tam olarak nasıl gerçekleştiğini, ne yazık ki, açıklamıyor.

Bu tür ayrıntıları da, adım adım açıklığa kavuşturmaya çalışacağız ama, tek başına bu Ferman, "Nehir Adaletine başvurma"nın yaygınlığını göstermesi bakımından bile olsa, çok önem taşıyor.
***Nehirde Aklanma Üzerine  Bir Hitit Fermanı

[ Eğer bir kimse kirli işler yapar (ve böylece) kralın ruhunu (kirletirse), sizler ise, ‘kral (şu anda olup bitenleri zaten) göremez ki!’ diyecek olursanız, (unutmayın ki), Tanrılar sizi gözetliyorlardır. Onlar sizi keçilere dönüştürürler ve dağlara kovalarlar.

(Gene) onlar sizi keklik kuşları (?) gibi kayalıklarda avlayacaklardır.

Kral eğer bir gün arzu eder ve ben, siz mutfak personelinin hepsini huzuruma çağıracak olursam, ( suçlu olup olmadığınızı anlamak için) sizi ırmağı bırakacağım.

Temiz olan kralın hizmetçisi olmaya devam edecektir.

Kirli (yani suçlu) olanı ben kral asla istemem.

O, karısı ve çocuklarıyla birlikte ölümün pençesine teslim edilecektir …

Saki, garson, aşçı, fırıncı, biracı, şarapçı,…sütçü, somun ekmeği yapanlardan oluşan siz mutfak personelinin hepsi de kralın arzusuna göre her ay yemin edeceksiniz.

Yemin ederken kilden bir bardağı suyla dolduracak, Güneş Tanrısı’na dökecek ve ‘ey Tanrılar, kirli şeyler yapanın ve krala kirli su verenin ruhunu suya çevirin ve onu bu sular gibi dökünüz!' diyeceksiniz.

Kralın ayakkabılarını yapan siz ayakkabıcılar, sığır derisini hep (saray) mutfağından alacaksınız!

Başkasını sakın almayın!

Eğer sonradan birisinin (dışardan) deri aldığı anlaşılırsa, o, ahvadıyla birlikte talihsiz bir ölümün pençesine verilecektir.

Arabacılar, depo memurları ve arabacılar başının atölyelerinde kralın bindiği arabaları yapan siz deri işçileri, sığır ve keçi derilerini hep (saray) mutfağından alacaksınız. Başka deri kullanmayınız.

… Siz sakalar, sulara dikkat ediniz!

(Suyu) elekle sürekli süzünüz.

Ben kral bir zamanlar Sanahuitta kentinde su leğeninin içinde bir kıl bulmuştum.

Ben kralın ruhu gazaba gelmiş ve sakalara ‘ama bu iğrenç bir şey!’ diye haykırmıştım.

Arnili isimli bir sorumlu, ‘‘Kabahat Zuliya’nındır’’  demişti.

Kral, ‘Zuliya ırmağa gitsin! Eğer temiz ise, ruhunu temizlesin; (ama) kirli ise, ölsün!’ demişti.

Zuliya ırmağa gitti. (Evet, gerçekten) kirli idi. …onu Suresta kentine götürdüler ve idam ettiler.](Hititler Devrinde Anadolu - 3, Ahmet Ünal, sayfa 123, Arkeoloji Ve Sanat Yayınları, )

-----

http://toplumvetarih.blogcu.com/kurban-ve-isa-nin-vaftizi/2734996http://toplumvetarih.blogcu.com/su-ve-atesle-vaftizin-kaynaklari/2712641http://toplumvetarih.blogcu.com/suryani-toplumu-ve-sabiiler/3051218https://www.facebook.com/media/set/?set=a.428881993813776.88650.244601975575113&type=1 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !