İspanya'da Boğa Güreşi !

İspanya’nın Valencia kentinde boğa güreşlerinin yasaklanması için gösteri düzenleyen onlarca hayvan hakları aktivisti ilginç görüntülere neden oldu.

 

**

 

Por Unas Fallas Sın Crueldad Tauromaquia Abolicion

 

 

Göstericiler, basının ilgisini çekmek için vücutlarına sahte kan sürdü ve çırılçıplak yere yatarak

kameralara poz verdi.

**

 

 

**

Gılgamış Boğası'ından İspanya Boğa Festivallerine

7.7.2009

 

...Sümer yaratılış anlatımının ‘göksel boğası’, kutsal ineği, onun kutsal "dana"sının hem üç dinde ve hem de oradan doğuya ulaşmış olması gereken Hinduizmdeki rolü azçok biliniyor.

Bu alandaki inceleme, Gılgamış’ın   Uruk’un sur kapıları önünde  Boğa ile  güreş anlatımını bugünkü İspanya’da  bulduğumuz ölçüde değer kazanacaktır.

Tamamen bir ritüel halinde yaşanan bu ‘boğa güreşi’, boğanın kırmızı ile savaşı,  onun  sonyaz ve  ilkyaz şenliklerinin  parçası olması, aradaki 4000 yıllık tarih bağlantısının, toplum yaşamlarında hiç de o kadar uzun olmadığını gösteriyor.........

 

Üç Kutsal Dinin Toplumsal Kökenleri-1


*-*-*-*-*-*-*

*-*-**


İSPANYA'NIN Pamplona kentinde her yıl yapılan ve boğaların insanlarla birlikte sokakta koşturmalarıyla ünlü San Fermin Festivali dün başladı.

8 gün sürecek festivalin açılışı için dünyadan 1 milyon kişi kente akın etti. Toplam katılımın ise 2.5 milyonu aşması bekleniyor. Pamplona'da sokaklar beyaz pantolon ve tişört giyen, kırmızı fular takan turistlerle doldu.

Pamplona Belediyesi, festivalin bütçesinde bu yıl kriz yüzünden yüzde 10 kesintiye giderek, 4 milyon euro ayırdı. Dünkü açılış töreninde şarap ve sangria (meyveli İspanyol şarabı) su gibi aktı. Balkonlardan kalabalığın üzerine serinlemeleri için kova kova sular boşaltıldı.

Orta Çağ döneminde ticari fuar olarak başlayan San Fermin'de dün arenaya çıkan boğalar, 8 gün boyunca her sabah saat 08.00'de 825 metrelik yolda insanlarla birlikte koşacak.

1911'den beri festivalde boğaların boynuz darbeleriyle 13 kişi hayatını kaybetti. Hayvan hakları örgütleri boğalara eziyet edildiği için festivalin yasaklanmasını istiyor.

http://www18.gazetevatan.com/fotogaleri/resim.asp?kat=4305&page_number=1*-*-*-Geniş bir "ritüel gösterisi" için...

 

http://www18.gazetevatan.com/fotogaleri/resim.asp?kat=10411&page_number=13


*-*

 

 

 

 
 
 
***
 
 
 
 
********
 
 
 
*************************
 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !