İran'da Süreyya’yı Taşlamak

 

Süreyya’yı Taşlamak....... İran’dan film baskısı   İran Büyükelçiliği tarafından yapılan baskılara rağmen gerçek bir olaydan esinlenen “Soraya’yı Taşlamak” filmi Türkiye’de gösterime girdi. Filmde kocası tarafından iftira atılan bir kadının recim edilmesinin hikâyesi anlatılıyor

 

KÜLTÜR SANAT SERVİSİ

 

Gerçek bir olaydan yola çıkılarak sinemaya aktarılan “Soraya’yı Taşlamak” filmi, İran Büyükelçiliği’nden gelen baskılara rağmen dün vizyona girdi.
Filmin dağıtımcısının basın danışmanı Nizam Eren’den gelen bilgiye göre 3 hafta kadar önce İran Büyükelçiliği, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na bir yazı ile başvurup ‘ilişkilerimize zarar vermemek adına filmin gösterimden kaldırılmasını’ istedi.


Dışişleri Bakanlığı’nın konuyu Kültür Bakanlığı’na sormasının ardından Kültür Bakanlığı, İstanbul Telif Hakları Müdürlüğü’nün fikrine başvurdu. Telif Hakları Müdürlüğü, ‘filmin denetim başvurusunun henüz yapılmadığını ve başvurudan sonra gerekenin yapılacağını’ belirtti.
Yapılan incelemelerin sonunda Telif Hakları Müdürlüğü, filmin gösterimden kaldırılmak yerine “‘çocuklara kötü örnek teşkil edecek yoğun şiddet ” içerdiğini öne sürülerek filme 18 yaş sınırı getirdi.


Hollywood yapımlarında da karşımıza çıkan İran kökenli aktris Shohreh Aghdashloo’un rol aldığı “Soraya’yı Taşlamak / The Stoning of Soraya M.”, 1986’da İran’da geçiyor. Filmde, kocası tarafından nafaka vermemek için iftira atılan ve sonunda taşlanarak feci şekilde öldürülen Soraya’nın hikâyesi anlatılıyor.

 

http://sanat.milliyet.com.tr/iran-dan-film-baskisi/sinema/haberdetay/15.05.2010/1238265/default.htm

 

 

 ***

 

http://videogaleri.ihlassondakika.com/VideoGaleri/video.asp?id=270698

 

 

 

 


* İslam'da Recm - Taşlayarak Öldürme - 1

* İslam'da Recm - Taşlayarak Öldürme - 2

* Taşlayarak Öldürme Ve İnsanbilim!


* İslami Recm!
* El sürmeden, taşlanarak öldürüldü!* RECME KARŞI 1 MİLYON İMZA

 

**************

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !