Embed

Hindistan' da Andaman Yerlileri

Hindistan Yerlileri  "Modern İnsan"ın  Safari Turlarında....Hindistan-ın Andaman adalarında yaşayan ilkel kabilelerden biri olana Jarawa kabilesi turist tehtidiyle karşı karşıya...


Hindistan'ın Andaman adalarında yaşayan ilkel kabilelerden biri olana Jarawa kabilesi turist tehtidiyle karşı karşıya...


Fichier:Great Andamanese - two men - 1875.jpg
1875 Yılında çekilen fotoğrafta iki  Andaman yerlisi


 

Jarawa Kabilesi’ne kravat takacaklar
 

Hint Okyanusu’nda bulunan, Hindistan’a bağlı Andaman Adaları’nda yaşayan Jarawa Kabilesi’nin “uygarlaştırılması” projesi, ırkçılık ve sömürgecilik tartışmalarına neden oldu.

Binlerce yıldır  Hindistan'da yaşayan  “Alt Kıta’nın aborjinleri” olarak kabul edilen Jarawalarla (Hintçe’de “orman insanları”) 19’uncu yüzyılda sömürgeci İngiliz güçleri karşılaşmıştı. 1998 yılına kadar “uygar dünya” ile bağlantı kurmayı reddeden yerli kabile, son yıllardaki şehirleşmeyle birlikte Hint toplumuna yaklaşmak zorunda kaldı. Son polemiği başlatan ise Hindistan Parlamentosu’nda Andaman’ı temsil eden tek milletvekili olan Bişnu Pada Ray oldu. Ray, “Modern dünyayla başa çıkabilmelerini sağlamak için Jarawa çocuklarını özel okullara yerleştirip onlara giyinmeyi, yemek yemeyi ve ana akım Hintliler gibi yaşamayı öğretelim” dedi. 

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/15217073.asp

Bu seyahatlar bugün utanç safarilerine dönmüş durumda. Bölgeye giden turistler yol kenarlarında bekleyen kabile üyelerine yiyecek vermek için onlara dans ettiriyor.
Bu seyahatlar bugün utanç safarilerine dönmüş durumda. Bölgeye giden turistler yol kenarlarında bekleyen kabile üyelerine yiyecek vermek için onlara dans ettiriyor. Binlerce yıldır Hindistan’da yaşayan ve “Alt Kıta’nın aborjinleri” olarak kabul edilen Jarawalarla (Hintçe’de “orman insanları”) 19’uncu yüzyılda sömürgeci İngiliz güçleri karşılaşmıştı. 1998 yılına kadar “uygar dünya” ile bağlantı kurmayı reddeden yerli kabile, son yıllardaki şehirleşmeyle birlikte Hint toplumuna yaklaşmak zorunda kaldı.
 


 Binlerce yıldır Hindistan’da yaşayan ve “Alt Kıta’nın aborjinleri” olarak kabul edilen Jarawalarla (Hintçe’de “orman insanları”) 19’uncu yüzyılda sömürgeci İngiliz güçleri karşılaşmıştı. 1998 yılına kadar “uygar dünya” ile bağlantı kurmayı reddeden yerli kabile, son yıllardaki şehirleşmeyle birlikte Hint toplumuna yaklaşmak zorunda kaldı.


Kabile 2004 tarihinde Hint Okyanusu-nda meydana gelen deprem sonrasında kıyılara vuran tsunamiden sağ kurtulmayı başardı.

Kabile 2004 tarihinde Hint Okyanusu'nda meydana gelen deprem sonrasında kıyılara vuran tsunamiden sağ kurtulmayı başardı.

 


Adada "Jarawa'lılara dikkat", "Arabanıza Jarawa'li bindirmeyin", "Jarawa'lılara yiyecek vermeyin" gibi tabelalar görmek mümkün.

Antropologlar kabilenin kurtarılması için bölgeye giden turistlerin ve kaçak avcıların biran önce önlenmesi gerektiğini belirtiyor.

Antropologlar kabilenin kurtarılması için bölgeye giden turistlerin ve kaçak avcıların biran önce önlenmesi gerektiğini belirtiyor.

Hindistan hükümetinin tüm uyarılarına rağmen bölgeye giden turistler ve kaçak avcılar kabileye hastalık bulaştırma tehditi altına sokuyor.

Hindistan hükümetinin tüm uyarılarına rağmen bölgeye giden turistler ve kaçak avcılar kabileye hastalık bulaştırma tehditi altına sokuyor.

Andaman Adaları-nda  yaşayan en eski kabilelerden bazıları Onge, Jarawa, Sentinel ve Şompen kabileleri... Bu kabileler onbinlerce yıl önce Afrika’dan çıkarak, Hindistan üzerinden Endonezya’daki takımadalara yerleştikleri düşünülüyor.

Andaman Adaları'nda  yaşayan en eski kabilelerden bazıları Onge, Jarawa, Sentinel ve Şompen kabileleri... Bu kabileler onbinlerce yıl önce Afrika’dan çıkarak, Hindistan üzerinden Endonezya’daki takımadalara yerleştikleri düşünülüyor.


Sentinel kabilesi, dünyanın bilinen en eski topluluklarından; DNA araştırmaları bu kabilenin 70 bin yıl geriye gittiğini gösteriyor.
 
 

Sentinel kabilesi, dünyanın bilinen en eski topluluklarından; DNA araştırmaları bu kabilenin 70 bin yıl geriye gittiğini gösteriyor.

 

Zenginlerin
 

ZenginlerinFichier:Great Andamanese women - 1876.jpg
Muhtemelen 1876 yılında çekilen bir fotoğrafta Andaman kadın ve çocukları...

http://fr.wikipedia.org/wiki/Andamanais
 http://www.survivalinternational.org/tribes/jarawa


*******
 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !