Erkek Çocuk Sünnetinin Kökenine İlişkin Bir Not

Erkek Çocuk Sünnetinin Kökeninde, Onların Hadım ('Kadın')  Kılınma Çabası  Vardı...

***

OSMANLI’DA GÜNLÜK YAŞAM /RAPHAELA LEWİS (Adapa Yayınevi)

 

AİLE YAŞAMI

 

Bir erkeğin yaşamındaki en önemli olay, Kuran’da hiç sözüedilmeyen ancak tüm Müslüman erkekler için vazgeçilmez bir merasim olan sünnettöreniydi. Hiçbir şekilde dini olmayan bir törendi ve özel duası yoktu. Bazıbebekler kırkları çıktığında sünnet edilir ama çoğu beş ila on iki yaşlarıarasında, özellikle yedi  veya sekizyaşında bu operasyonu geçirirdi. Ailede yaşları birbirine yakın iki veya dahafazla erkek kardeş olması halinde, uygun bir orta zamanda ortak bir törenyapılır ve genellikle yoksulların uygun yaştaki oğulları da zenginlerinhazırlıklarına ve şenliklerine dahil edilirdi. Büyük olaydan birkaç gün önce,oğlanlar değişik mavi saten şapkalar ve ipek gömleklerinin üzerine kuşaklartakarlar, böylece sokaktaki yabancılar bile durumu fark eder  ve onları iyi dileklerle kutlarlardı.

 

Bu dönemde de nazara karşı her türlü önlem alınırdı. Hatta bazı doğu illerinde erkeklerin, sadece dişi mahluklar oldukları konusunda kötü güçleri aldatmak ve böylece hasetlerini önlemek için evin kadınlarından alınan kadın giysileri ve aksesuarları giydikleri, yüzlerini bir örtüyle örttükleri  bilinmektedir. Ancak genç  Türklerin çoğu bunun, erkek dünyasına katılmaya hazır olduklarını göstermeleri  gereken bir zamanda, korkakça bir hareket olduğunu düşünürdü.

 

O gün, sünnetçi  berbergelir ve odayı hazırlardı. Oğlan pullarla süslü sert başlığına uygun yeni biripek giysi giyerdi.  Bir masada bacaklarıaçık bir şekilde ayakta durur, bir kişi bileklerinden sıkıca tutar, bir diğerikollarını arkadan kavrar, operasyon keskin bir usturayla hızla gerçekleştirilirve yara mikrop kapmaması için külle sarılırdı. Birkaç çocuk aynı anda sünnetedileceği zaman, iki ya da üçü aynı anda odaya getirilir ve kim daha cesur diyeyüreklendirilirlerdi. Saklanıp bekleyen soytarılar ve hacıyatmazlar,  çocukları oyalamak için aniden odayagirerlerdi; evin dışında bir davulcu, hem o anın geldiğinin işareti olarak, hemde erkeğe yakışmayacak herhangi bir ağlama sesini bastırmak için, bir aşağı biryukarı yürüyerek yüksek sesle davul çalardı. Oğlanlar, bazen ikisi veya üçü birarada, nazara karşı küçük siyah tohumlar serpilmiş çarşaflarla kaplı bir yatağayatırılır, başlıkları yorganın ağırlığını önlemek için  yaranın üzerine konulurdu. Çocukların erkekliğegeçişlerini tebrik etmek ve onlara uygun hediyeler vermek üzere konuklargelirdi. Bu tüm aile için gurur verici bir olaydı. Sultanın oğlunun sünneti iseulusal bir kutlama vesilesiydi. Her halükarda ev süslenir ve konuklara babanıngücünün yettiği ölçüde en iyi yemekler ve eğlenceler sunulurdu. Evin kadınlarıve kadın misafirleri eğlenceyi paravanların arkasından izlerlerdi. Bu andanitibaren oğlan haremden tamamen çıkarılır, ailenin erkeklerinden biri olur,eğitimi ve geleceği tümüyle babasının yetki  alanına girerdi. (S.99-100)

***

http://toplumvetarih.org/index.php/arsiv/2006-yili-yazilari/143-erkek-cocuk-suenneti-ve-fallus-kueltue.html

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !