Buluşma Sokağı'nda Kızlar Bayramı Geleneği....

 

Gelibolu ve Muğla'dan Zonguldak'a Kadar Uzanan İlginç Bir Görenek !

Bu da Kızlar Bayramı

 

Zonguldak'ın Alaplı İlçesi'nde Ramazan Bayramı'ndan bir gün sonra kutlanan Kızlar Bayramı, bu yıl da yüzlerce genci biraraya getirdi. 

Kızlar Bayramı'nda yüzlerce genç kız ve erkek, ilçenin en işlek yeri olan Hükümet Caddesi'ne akın etti. Caddeyi boydan boya turlayan gençler, kendilerine uygun olan eşi seçmeye çalıştı.

 

Birçok genç de cadde üzerinde bulunan işyerlerinin önünde bekleyerek, geçenleri izlemeyi tercih etti. Özellikle köylerden gelen şalvarlı kızların yoğun ilgi gösterdiği bayram, renkli görüntülere sahne oldu. Birçok genç kapalı mekanları tercih ederken, gençler Rampalı Çarşı'da birbirlerini beğenmeye çalıştı.

 

Alaplı Belediye Başkanı Faruk Çaturoğlu da, Hükümet Caddesi'nde dolaşan gençlerle bayramlaştı. Çaturoğlu, Ramazan Bayramı'ndan bir gün sonra kutlanan bayramın "Kızlar Bayramı" olarak lanse edilmesinden memnun olmadıklarını söyledi. Çaturoğlu, geleneklerini yaşatmaya çalıştıklarını, bu esnada da birbirlerini gören gençlerin ileriye dönük plan yaptıklarını ifade etti. 

Hükümet Caddesi'nde düzenlenen bayramda tanışarak evlenen Emine ve Yüksel Kılıç çifti ise, mutlu olduklarını söyledi. Kılıç çifti, 6 sene önce tanıştıklarını ve ardından da evlendiklerini belirterek, "Bir çocuk sahibiyiz ve çok mutluyuz" dedi. 

Eşini bir hafta önce kaybeden 70 yaşındaki Mehmet Demir de, bayramda Hükümet Caddesi'nde dolaştığını ifade ederek, "Eşimi bir hafta önce kaybettim, yüreğim yanıyor. Ama ben de burada gezmeyi tercih ediyorum" diye konuştu. Bu sözleri duyan Belediye Başkanı Faruk Çaturoğlu, "Daha eşinin 40'ı bile çıkmamış" diyerek takıldı. Çaturoğlu, Mehmet Demir ve alanda toplanan gençlerle birlikte, "Kaptaş'ın altı bayır, yüreğim yanıyor cayır cayır. Ana beni evlendirsene, hem sevap işlersin, hem de hayır" türküsünü söyledi.

http://www.kenthaber.com/karadeniz/zonguldak/alapli/Haber/Genel/Normal/bu-da-kizlar-bayrami/81d7e422-1b67-4fc7-bc24-2407d530f1cd

 

 

***

 

Evlenmek isteyen gençler bu sokakta buluşuyor!

Evlenmek isteyen gençler bu sokakta buluşuyor!

Evlenecekler Aşk Sokağı'na koştu

ÇANAKKALE'nin Bayramiç İlçesi'ne bağlı Muratlar Köyü'nün ‘Aşk Sokağı’

Her yıl geleneksel olarak yapılan hayır yemeği  ve  Aşk Sokağı buluşmasına 7 bin kişi katıldı.

Her yıl geleneksel olarak yapılan hayır yemeği ve Aşk Sokağı buluşmasına 7 bin kişi katıldı.

Fatih DALDAL/BAYRAMİÇ

ÇANAKKALE- Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’ne 25 kilometre uzaklıktaki Muratlar Köyü’nde her yıl mayıs ayında yapılan geleneksel hayır yemeği ve Aşk Sokağı buluşması bu yıl 7 bin kişinin katılımıyla bir kez daha gerçekleşti. Bolluk ve bereket dileği ve çevre köylerle kaynaşma amacıyla düzenlenen hayırda mevlit okundu, dualar edildi. Hazırlanan 140 kazan keşkek, konuklara ikram edildi.

Evlenme çağındaki 3 bin 500’e yakın genç kız ve delikanlı ise Aşk Sokağı’nda yürüyerek gönüllerinin sultanını aradı. Bayramiç’in yanı sıra çevre ilçeler Çan, Ezine, Biga, Yenice ve köylerinden gelen gençler, mesire yerinden başlayıp ormana uzanan 1 kilometrelik Aşk Sokağı’nda kendilerine uygun eş bulmak için saatlerce dolaştı.

Bayramiç’in Söğütgediği Köyü’nde yaşayan 23 yaşındaki Sevilay Ekinci, 3 yıldır Aşk Sokağı’nda gönlünün prensini aradığını, ancak bir türlü bulamadığını söyledi. Bu yıl da öğle saatlerine kadar Aşk Sokağı’nda yürüyen Sevilay Ekici, kendine uygun bir eş adayı bulamayınca umutları bir başka bahara kaldı.

Muratlar Köyü’nde yaşayan 21 yaşındaki Gonca Korkmaz ile Bayramiç ilçe merkezinden 23 yaşındaki Osman Tezcan ise bu yıl Aşk Sokağı’nın şanslı isimleri oldu. Burada yürürken birbirlerini görüp beğenen çift ardından tanıştı. Çift, bir süre flört ederek birbirlerini daha iyi tanıdıktan sonra önce nişan, ardından da düğün yapmayı planladıklarını kaydetti.

Aşk Sokağı, önceki yıllarda burada tanışıp daha sonra evlenen çiftlere, çocuklarına ve torunlarına da ev sahipliği yaptı. Evli çiftler, önceki yıllarda tanıştıkları sokağa gelerek anılarını tazeledi. (dha)

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=996014&CategoryID=79

 

 

 

*********

 

 

Safa Kaçmaz'ın Notu:

 

Alaplı'nın veya Bayramiç'in bu kültür öğeleri, sanıldığı gibi sadece "70 Yıllık" geleneğe vb.  mi dayanıyor, yoksa Mezopotamya ve Anadolu'da  binlerce yıl varolan, uygulanan ve  toplum birimlerin karşılıklı evlenmesini ve akrabalık bağları kurulmasını sağlayan bir "Bereket Kültü"nün  kalıntısı mı?

Veriler, bu ikincisinin olması gerektiğini gösteriyor.

Kıral Priamaos'un ülkesinin, Turuva'nın, site devletler arası koalisyonların üzerine oturdukları 

"karşılıklı evlilik",

"iç güvey alma",

"evlilik öncesi dönemde kızların kutsal fahişelik dönemi geçirmesi",

"yılda bir kez evli kadınlara cinsel serbesti" gibi bir dizi toplumsal ( ve "ahlaki", "hukuki", "yasal"! ) uygulamaları yaşamış olan eski toplum,  (Nisan) Mayıs ayında, yani  bazı topluluklar için "Yılbaşı" kabul edilen dönemde,( "Muhammed'in "doğum tarihi"nde, Paskalya'da vb..)  karnavallar, festivaller yoluyla buluşuyor ve gençlerinin karşılıklı gönüllü evliliklerinin-cinsel ilişkilerinin yolunu açıyor olmalıydılar. Bu aşama, karşılıklı zorunlu berdelin bir adım daha ilerisindeydi.

Eski tanıklıkları, dinsel kitapların satır aralarını tanıdıkça, Eski Ahit'in Süleyman'ın Şarkılarındaki "aşk nağmeleri"nin anlamlarını daha derinlemesine çözümleyebiliriz.

Çanakkale ve yöresinde yapılacak  "aşk yolu" sosyal olayının  tarihsel temellerinin araştırılması, insanbilimi "yol'dan çıkarmaya" çalışanlara karşı da faydalı olacaktır.

Aynı zamanda İslami şeriat kültüne, kapitalist kültüre karşı "alternatif kültür"ler için pek uzağa gitmeye gerek olmadığını da göstermesi yönüyle ele alınabilir bu örnekler.

Dileyelim ki, olanak sahibi akademisyenlerimiz, bu noktayı da ciddi bir saha çalışmasının konusu haline getirebilsinler.

Safa Kaçmaz

******

 

 

 

 

**

 AKP’li başkan ‘Kızlar Bayramı’ adına karşı! Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde düzenlenen geleneksel "Kızlar Bayramı" renkli görüntülere sahne oldu

 

 Ramazan Bayramı'ndan sonraki ilk gün kutlanan Kızlar Bayramı, bu yıl da yüzlerce genç kız ve erkeği buluşturdu. Çevre ilçe, belde ve köylerden en güzel kıyafetlerini giyerek gelen gençler, Hükümet Caddesi'nde bir araya geldi.


Gruplar halindeki genç kızlar ve erkekler, yaklaşık 700 metrelik caddenin bir ucundan öbür ucuna yürüyerek birbirlerine uygun eş adayını bulmaya çalıştı.

 http://www.milliyet.com.tr/Guncel/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&Kategori=guncel&KategoriID=&ArticleID=998861&Date=04.10.2008&b=AKPli%20baskan%20Kizlar%20Bayrami%20adina%20karsi

 

 

**

 

**

 

Kızlar Bayramı'na başkan vetosu

 

**

Alaplı'da 'Kızlar Bayramı'nda renkli görüntüler

 

 

“KIZLAR BAYRAMI”Muğla'nın Milas İlçesi Bafa beldesinde bir gelenek


 

Çatalağzı'nda Kızlar Bayramı..

 

********

 

 

 

Evlenmek İsteyen Gençler "Aşk Sokağı"nda Buluşuyor!

 

Kutsal Evliliğin Kaynakları

 

Gudea Mühürü ve Kutsal Evlilik Töreni-1 GUDEA MÜHÜRÜ VE KUTSAL EVLİLİK TÖRENİ

 

 

 

********

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !